Donuts med en liten känsla av Halloween fick bli söndagens eftermiddagsfika.
Bra mycket sötare än vi brukar ha det på söndagar men har mamman lovat monsterdonuts till lördagsgodis och sedan råkar glömma bort det på lördagen då får man stå sitt kast på söndagen.
Och vilken helg vi har haft! Anledningen till att de där donutsen glömdes bort igår kan ha varit att det var f u l l t upp.
Fikagäster på förmiddagen, lunch på språng, lekland och sedan ett avslut på restaurang för att fira Andreas pappa.
Att ha schemat fullt är helt i min smak men det gäller att balansera upp det, så idag har vi istället gjort tvärtom. Hela förmiddagen i pyjamas och bara låtit lekarna avlösa varandra. En liten cykeltur i regnet var nog det hurtigaste vi gjorde idag.
Och monsterdonutsen? Hur enkla som helst. Köp donuts i valfri smak, godiständer och godisögon. Pyssla sedan ihop till ett ”monster”.
Vansinnigt gott (som vanligt) och extra festligt.
3 Kommentarer